Pages Navigation Menu

"No matter where you go, there you are."

Advert

The 2021 Oscar Winners are…

Facebooktwitterredditpinterestlinkedintumblrmail

The 2021 Academy Awards took place last night and it saw Nomadland win three Oscars including Best Picture, Best Actress for Frances McDormand (which is her third acting Oscar after Fargo and Three Billboards Outside Ebbing, Missouri), and Chloé Zhao made history as the first woman of colour and second woman to win Best Director.

Sir Anthony Hopkins and Daniel Kaluuya won awards Sir Anthony, 83, is the oldest winner of Best Actor, while Kaluuya is the first black British actor to win an Oscar – in the supporting category.

Korean star Yuh-jung Youn won Best Supporting Actress for her role in Minari.

British actress-turned-writer/director Emerald Fennell won a screenplay award for Promising Young Woman, which she also directed.

Thomas Vinterberg’s Danish film Another Round won Best International Feature Film. Pixar’s Soul was named Best Animated Feature and Netflix’s My Octopus Teacher won the Oscar for Best Documentary.

You can see the full list of winners below.

 

Best Picture

The Father

Judas and the Black Messiah

Mank

Minari

Nomandland -WINNER

Promising Young Woman

Sound of Metal

The Trial of the Chicago 7

 

Best Director

Lee Isaac Chung, Minari

Emerald Fennell, Promising Young Woman

David Fincher, Mank

Thomas Vinterberg, Another Round

Chloé Zhao, Nomadland – WINNER

 

Best Actor

Riz Ahmed, Sound of Metal

Chadwick Boseman, Ma Rainey’s Black Bottom

Anthony Hopkins, The Father – WINNER

Gary Oldman, Mank

Steven Yeun, Minari

Best Actress

Viola Davis, Ma Rainey’s Black Bottom

Andra Day, The United States Vs. Billie Holliday

Vanessa Kirby, Pieces of a Woman

Frances McDormand, Nomadland – WINNER

Carey Mulligan, Promising Young Woman 

 

Best Supporting Actor

Sacha Baron Cohen, The Trial of the Chicago 7

Daniel Kaluuya, Judas and the Black Messiah – WINNER

Leslie Odom Jr., One Night in Miami

Paul Raci, Sound of Metal

LaKeith Stanfield, Judas and the Black Messiah

 

Best Supporting Actress

Maria Bakalova, Borat Subsequent Moviefilm

Glenn Close, Hillbilly Elegy

Olivia Colman, The Father

Amanda Seyfried, Mank

Yuh-jung Youn, Minari – WINNER

 

Best Original Screenplay

Shaka King, Will Berson, Keith Lucas, Kenny Lucas, Judas and the Black Messiah

Lee Isaac Chung, Minari

Emerald Fennell, Promising Young Woman – WINNER

Darius Marder, Abraham Marder, Derek Cianfrance, Sound of Metal

Aaron Sorkin, The Trial of the Chicago 7

 

Best Adapted Screenplay

Sacha Baron Cohen and Many Others, Borat Subsequent Moviefilm

Florian Zeller and Christopher Hampton, The Father – WINNER

Chloé Zhao, Nomadland

Kemp Powers, One Night in Miami

Ramin Bahrani, The White Tiger

 

Best Animated Feature Film

Onward

Over the Moon

A Shaun the Sheep Movie: Farmageddon

Soul – WINNER

Wolfwalkers

 

Best Documentary Feature

Collective

Crip Camp

The Mole Agent

My Octopus Teacher – WINNER

Time

 

Best International Feature Film

Another Round, Denmark – WINNER

Better Days, Hong Kong

Collective, Romania

The Man Who Sold His Skin, Tunisia

Quo Vadis, Aida?, Bosnia and Herzegovina

 

Best Original Song

“Fight for You” from Judas and the Black Messiah – WINNER

“Hear My Voice” from The Trial of the Chicago 7

“Husavik” from Eurovision Song Contest: The Story of Fire Saga

“Io Sô” from The Life Ahead

“Speak Now” from One Night in Miami

 

Best Original Score

Da 5 Bloods

Mank

Minari

News of the World

Soul – WINNER

 

Best Film Editing

The Father

Nomadland

Promising Young Woman

Sound of Metal – WINNER

The Trial of the Chicago 7

 

Best Cinematography

Judas and the Black Messiah

Mank – WINNER

News of the World

Nomadland

The Trial of the Chicago 7

 

Best Costume Design

Emma

Mank

Ma Rainey’s Black Bottom – WINNER

Mulan

Pinocchio

 

Best Production Design

The Father

Mank – WINNER

Ma Rainey’s Black Bottom

News of the World

Tenet

 

Best Makeup and Hairstyling

Emma

Hillbilly Elegy

Mank

Ma Rainey’s Black Bottom – WINNER

Pinocchio

 

Best Visual Effects

Love and Monsters

The Midnight Sky

Mulan

The One and Only Ivan

Tenet – WINNER

 

Best Sound

Greyhound

Mank

News of the World

Soul

Sound of Metal – WINNER

 

Best Live-Action Short Film

Feeling Through

The Letter Room

The Present

Two Distant Strangers – WINNER

White Eye

 

Best Animated Short Film

Burrow

Genius Loci

If Anything Happens I Love You – WINNER

Opera

Yes-People

 

Best Documentary – Short Subject

Colette – WINNER

A Concerto Is a Conversation

Do Not Split

Hunger Ward

A Love Song for Latasha

Previous PostNext Post



Facebooktwitterredditpinterestlinkedintumblrmail

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Amazon Prime Free Trial